Buddyjski Ośrodek Medytacyjny
w Katowicach

polski english

Projekt rozbudowy ośrodka w Katowicach

Zapraszamy do „Czarnej Mandali”

„Nie ma większej radości niż ta, która pojawia się, gdy ludzie chcą mieszkać blisko, praktykować razem i pomagać sobie nawzajem” – powiedział Lama Ole Nydahl w grudniu 2008 roku, stojąc przed katowicką kamienicą przy ul. Kredytowej.

W ten sposób zainicjonowany został unikatowy projekt, który wielu określało jako eksperyment. W jego ramach śląscy buddyści postanowili zamieszkać w dwóch kamienicach (o łącznej powierzchni 830 m²), by wspólnie żyć, medytować i tworzyć ośrodek. Ośrodek, znany jako „Czarna Mandala”…

Od samego początku projekt przebiegać miał w dwóch etapach. Celem pierwszego z nich stało się stworzenie przestrzeni do medytacji i rozwoju, pogłębienie przyjaźni i wspólne zamieszkanie. Jak się okazało, oznaczało to osiem lat remontów w najlepszym stylu Kagyu, które przekształciły śląski familok w buddyjską, czystą krainę. Symbolicznym zwieńczeniem tego okresu było pojawienie się na ośrodkowym ołtarzu wspaniałego posągu Dzierżącego Diament (tyb. Dordże Czang) w 2017 roku.

W tej chwili w sangowych kamienicach mieszka 25 buddystów, a kolejnych 20 w bezpośredniej bliskości ośrodka. Pojawiają się też następni, ważni dla naszej aktywności i rozwoju joginki i jogini, współtworzący Czarną Mandalę, chcący zamieszkać jak najbliżej ośrodka. Również z tego powodu nadszedł czas na realizację drugiego etapu projektu.

Co przed nami?

Naszym celem – oprócz kluczowego oświecenia dla pożytku wszystkich istot – jest podniesienie dachu i stworzenie ośrodka na nowopowstałym piętrze kamienicy. Dzięki temu jego powierzchnia zwiększy się o 220 m kw. Powstanie pięć pokoi dla rezydentów. Nowa gompa o powierzchni 108 m kw. wreszcie pomieści wszystkich gości. Tym bardziej, że już teraz na wielu wykładach i ośrodkowych wydarzeniach jest ich więcej niż nas…

Czy ten kolejny, katowicki eksperyment ma szansę powodzenia? Odpowiadając na to pytanie, w trakcie wrocławskiego wykładu w 2017 roku, Lama Ole stwierdził: „Będąc w Katowicach zrozumiałem waszą umiejętność przekształcania rzeczy i sprawiania, że wszystko jest możliwe.”

Jeżeli chcecie współuczestniczyć w tym procesie zapraszamy do stania się częścią Czarnej Mandali. Dzięki Wam bryły węgla staną się diamentami!

Po kolei…

ETAP 1 to prace związane z budową wyższego piętra budynku: konstrukcja dachu, jego poszycie, nowe ściany zewnętrzne i elewacyjne oraz okna. Wartość tej inwestycji szacujemy na 300 tys zł.
ETAP 2 to wykończenie nowopowstałych wnętrz i reorganizacja obecnych przestrzeni. Wartość tej części będzie bliżej znana po skompletowaniu projektów.

Powodzenie tego ambitnego pomysłu zależy od szczodrości wielu przyjaciół, na którą bardzo liczymy. Powstanie przestrzeń, którą wspólnie wypełnimy znaczeniem!

Jak mogę wspierać projekt Czarna Mandala?

Dołącz do Klubu Czarnej Mandali i zadeklaruj regularne miesięczne wpłaty na cel budowy. Czarna Mandala to grupa osób, które chcą materialnie i regularnie pomagać w zbieraniu pieniędzy. Informacje o Klubie uzyskacie w naszym Ośrodku lub kontaktując się emailem: katowice@buddyzm.pl

Wyślij darowiznę celową na konto:

Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu w Katowicach
SWiFT/BIC : INGBPLPW
PL42105012141000002264866902
Tytuł wpłaty darowizny: „Darowizna (CM)”

Dziękujemy!

Oto nasza wizja

Tak zmieniała się Kredytowa od 2009 roku