Buddyjski Ośrodek Medytacyjny
w Katowicach

polski english

Projekt rozbudowy ośrodka w Katowicach

Zapraszamy do „Czarnej Mandali”

„Nie ma większej radości niż ta, która pojawia się, gdy ludzie chcą mieszkać blisko, praktykować razem i pomagać sobie nawzajem” – powiedział Lama Ole Nydahl w grudniu 2008 roku, stojąc przed katowicką kamienicą przy ul. Kredytowej.

W ten sposób zainicjonowany został unikatowy projekt, który wielu określało jako eksperyment. W jego ramach śląscy buddyści postanowili zamieszkać w dwóch kamienicach (o łącznej powierzchni 830 m²), by wspólnie żyć, medytować i tworzyć ośrodek. Ośrodek, znany jako „Czarna Mandala”…

Od samego początku projekt przebiegać miał w dwóch etapach. Celem pierwszego z nich stało się stworzenie przestrzeni do medytacji i rozwoju, pogłębienie przyjaźni i wspólne zamieszkanie. Jak się okazało, oznaczało to osiem lat remontów w najlepszym stylu Kagyu, które przekształciły śląski familok w buddyjską, czystą krainę. Symbolicznym zwieńczeniem tego okresu było pojawienie się na ośrodkowym ołtarzu wspaniałego posągu Dzierżącego Diament (tyb. Dordże Czang) w 2017 roku.

W tej chwili w sangowych kamienicach mieszka 25 buddystów, a kolejnych 20 w bezpośredniej bliskości ośrodka. Pojawiają się też następni, ważni dla naszej aktywności i rozwoju joginki i jogini, współtworzący Czarną Mandalę, chcący zamieszkać jak najbliżej ośrodka. Również z tego powodu nadszedł czas na realizację drugiego etapu projektu.

Co przed nami?

Naszym celem – oprócz kluczowego oświecenia dla pożytku wszystkich istot – jest podniesienie dachu i stworzenie ośrodka na nowopowstałym piętrze kamienicy. Dzięki temu jego powierzchnia zwiększy się o 220 m kw. Powstanie pięć pokoi dla rezydentów. Nowa gompa o powierzchni 108 m kw. wreszcie pomieści wszystkich gości. Tym bardziej, że już teraz na wielu wykładach i ośrodkowych wydarzeniach jest ich więcej niż nas…

Czy ten kolejny, katowicki eksperyment ma szansę powodzenia? Odpowiadając na to pytanie, w trakcie wrocławskiego wykładu w 2017 roku, Lama Ole stwierdził: „Będąc w Katowicach zrozumiałem waszą umiejętność przekształcania rzeczy i sprawiania, że wszystko jest możliwe.”

Jeżeli chcecie współuczestniczyć w tym procesie zapraszamy do stania się częścią Czarnej Mandali. Dzięki Wam bryły węgla staną się diamentami!

Dowiedz się więcej i dołącz do naszego projektu!

Wyczerpujący opis projektu znajduje się na stronie DW-Connect:
https://dw-connect.org/projects/katowice-dwbc-expansion

 

Jak mogę wspierać projekt Czarna Mandala?

Dołącz do Klubu Czarnej Mandali i zadeklaruj regularne miesięczne wpłaty na cel budowy. Czarna Mandala to grupa osób, które chcą materialnie i regularnie pomagać w zbieraniu pieniędzy. Informacje o Klubie uzyskacie w naszym Ośrodku lub kontaktując się emailem: katowice@buddyzm.pl

Wyślij darowiznę celową na konto:

Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu w Katowicach
SWiFT/BIC:BPKOPLPW
PL 96 1020 1866 0000 1902 0091 1735
Tytuł wpłaty darowizny: „Darowizna (CM)”

Dziękujemy!

Oto nasza wizja

Tak zmieniała się Kredytowa od 2009 roku