Buddyjski Ośrodek Medytacyjny
w Katowicach

Projekt rozbudowy ośrodka w Katowicach

Zapraszamy do „Czarnej Mandali”

„Nie ma większej radości niż ta, która pojawia się, gdy ludzie chcą mieszkać blisko, praktykować razem i pomagać sobie nawzajem” – powiedział Lama Ole Nydahl w grudniu 2008 roku, stojąc przed katowicką kamienicą przy ul. Kredytowej.

W ten sposób zainicjonowany został unikatowy projekt, który wielu określało jako eksperyment. W jego ramach śląscy buddyści postanowili zamieszkać w dwóch kamienicach (o łącznej powierzchni 830 m²), by wspólnie żyć, medytować i tworzyć ośrodek. Ośrodek, znany jako „Czarna Mandala”…

Od samego początku projekt przebiegać miał w dwóch etapach. Celem pierwszego z nich stało się stworzenie przestrzeni do medytacji i rozwoju, pogłębienie przyjaźni i wspólne zamieszkanie. Jak się okazało, oznaczało to osiem lat remontów w najlepszym stylu Kagyu, które przekształciły śląski familok w buddyjską, czystą krainę. Symbolicznym zwieńczeniem tego okresu było pojawienie się na ośrodkowym ołtarzu wspaniałego posągu Dzierżącego Diament (tyb. Dordże Czang) w 2017 roku.

W tej chwili w sangowych kamienicach mieszka 25 buddystów, a kolejnych 20 w bezpośredniej bliskości ośrodka. Pojawiają się też następni, ważni dla naszej aktywności i rozwoju joginki i jogini, współtworzący Czarną Mandalę, chcący zamieszkać jak najbliżej ośrodka. Również z tego powodu nadszedł czas na realizację drugiego etapu projektu.

Co przed nami?

Naszym celem – oprócz kluczowego oświecenia dla pożytku wszystkich istot – jest podniesienie dachu i stworzenie ośrodka na nowopowstałym piętrze kamienicy. Dzięki temu jego powierzchnia zwiększy się o 220 m kw. Powstanie pięć pokoi dla rezydentów. Nowa gompa o powierzchni 108 m kw. wreszcie pomieści wszystkich gości. Tym bardziej, że już teraz na wielu wykładach i ośrodkowych wydarzeniach jest ich więcej niż nas…

Czy ten kolejny, katowicki eksperyment ma szansę powodzenia? Odpowiadając na to pytanie, w trakcie wrocławskiego wykładu w 2017 roku, Lama Ole stwierdził: „Będąc w Katowicach zrozumiałem waszą umiejętność przekształcania rzeczy i sprawiania, że wszystko jest możliwe.”

Jeżeli chcecie współuczestniczyć w tym procesie zapraszamy do stania się częścią Czarnej Mandali. Dzięki Wam bryły węgla staną się diamentami!

Jak mogę wspierać projekt?

Liczymy na Waszą szczodrość. W pierwszej kolejności potrzebujemy 300.000 zł na prace związane z budową wyższego piętra budynku: konstrukcję dachu, jego poszycie, nowe ściany zewnętrzne i elewacyjne oraz okna. Powstanie przestrzeń, którą wspólnie wypełnimy znaczeniem!

Darowizny można przelewać na konto
42105012141000002264866902

Dziękujemy!

Tak zmieniała się Kredytowa…